Staliwa są jednymi z najważniejszych, jak również najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w odlewnictwie. Charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na zużycie, co sprawia, że są niezastąpione zarówno w produkcji wielu elementów maszynowych, jak i narzędzi. W tym artykule na tapetę weźmiemy staliwo węglowe.
Chcesz poznać właściwości innych stopów wykorzystywanych w odlewnictwie? Sprawdź naszą Bazę Wiedzy.
Staliwa węglowe należą do staliw niestopowych, w których minimalne zawartości pierwiastków są mniejsze niż pewne wartości graniczne (PN-EN 10020:1996). O własnościach tych staliw decyduje zawartość węgla i ich struktura krystaliczna.
Odlewy wykonane ze staliw węglowych mogą być poddawane obróbce cieplnej i cieplno-chemicznej.
Chcesz poznać ogólne informacje o staliwie i żeliwie? Sprawdź tekst Czym różni się staliwo od żeliwa?
Staliwa węglowe to stopy żelaza zawierające w swoim składzie chemicznym: C, Si, Mn, P i S (czyli kolejno węgiel, krzem, mangan, fosfor i siarka). Pozostałe pojawiające się w tych stopach pierwiastki, to pozostałości pochodzące z zastosowanych materiałów wsadowych.
Jako przykład zaprezentujemy skład chemiczny staliwa węglowego o oznaczeniu 200-400:
Należy pamiętać, że mogą pojawić się także Cu, Cr, Ni (czyli kolejno miedź, chrom, nikiel), ale nie mogą przekraczać wartości określonych w normie.
Staliwa węglowe w zależności od zawartości węgla można podzielić na trzy kategorie:
Warto nadmienić, że wyższa zawartość węgla w staliwach węglowych powoduje, że są one bardziej kruche i trudniejsze do obróbki niż staliwa o niższej zawartości węgla.
Co więcej, według podziału na własności fizyczne, właściwości mechaniczne oraz związane z nimi możliwości praktycznego zastosowania, wyróżnia się dwie grupy staliw:
Stosowane dawniej oznaczenie składało się z litery L (stal lana), oznaczenia grupy (I lub II) oraz liczby, która określa minimalną wytrzymałość na rozciąganie (Rm) w MPa, np.
Obecni ten gatunek opisywany jest symbolem: staliwo 200-400 wg. PN-ISO 3755 1994
Skonkretyzowane rodzaje staliw można znaleźć w normach PN ISO 3755:1994 czy PN90/H83161.
Staliwo obecnie otrzymuje się w piecach łukowych lub indukcyjnych.
Zawartość węgla ma istotny wpływ na poszczególne własności staliw:
Zawartości węgla znacznie wpływa zarówno na własności mechaniczne oraz plastyczne, a przede wszystkim pogarsza spawalność staliwa.
Staliwo węglowe ma też wiele pożądanych właściwości mechanicznych, które zależą od jego składu chemicznego, procesu produkcji i obróbki cieplnej.
Do istotnych właściwości staliwa węglowego zalicza się na przykład:
Odlewy ze staliwa węglowego znajdują zastosowanie w budownictwie, motoryzacji, przemyśle maszynowym i wielu innych dziedzinach produkcji.
Ogólnie rzecz biorąc, staliwo węglowe jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów odlewniczych i inżynieryjnych.
Potrzebujesz pomocy w wycenie odlewów i doborze materiałów odlewniczych? Napisz do nas.
Chcesz zlecić wykonanie odlewów profesjonalistom? W tym przypadku sprawdź naszą ofertę.