Masy bentonitowe w odlewnictwie - właściwości, aspekt ekologiczny i praktyczne zastosowanie

Czym są masy bentonitowe?

Odlewy, ze względu na funkcje, które pełnią, muszą być wykonane z niezwykłą precyzją. Tym, co wpływa na ich kształt i wykonanie pojedynczych elementów są specjalne formy, wykonane z mas formierskich. Jednymi z najpowszechniej wykorzystywanych mas są masy bentonitowe, których cechy i zastosowanie omówimy w poniższym tekście.

W przeszłości pisaliśmy dla Państwa między innymi o masach furanowych (furfulowych) stosowanych w odlewnictwie, będących inną dynamicznie rozwijającą się gałęzią rynku odlewniczego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest masa formierska,
  • jakie zastosowanie w odlewnictwie znajdują masy bentonitowe,
  • jakie są wady mas bentonitowych,
  • jak ich zastosowanie ma się do ekologii.

Co to masa formierska?

Masy formierskie to materiały służące do wytwarzania form i rdzeni odlewniczych. Stały się podstawowym materiałem wyjściowym w odlewnictwie, pozwalającym na usystematyzowanie, przyśpieszenie i zwiększenie jakości procesów produkcji. 

Zasadniczymi materiałami formierskimi są piasek i glina o odpowiedniej zawartości wody oraz inne dodatki formierskie, dobrane w odpowiednich proporcjach i przerobione, w celu uzyskania właściwości niezbędnych do wykonania w warunkach produkcyjnych określonych form i odlewów

W  odlewnictwie  stosuje się kilka  rodzajów  mas na  formy  i  rdzenie odlewnicze. Są to między innymi:

  • masy  z  bentonitem, 
  • ciekłe masy  ceramiczne  dla  odlewnictwa  precyzyjnego,
  • masy  ze  spoiwami  biopolimerowym,
  • masy  ze  spoiwami organicznymi  i  nieorganicznymi.  

Masy bentonitowe w odlewnictwie

W wysoce uprzemysłowionych krajach 60 - 85% odlewów ze stopów żelaza wytwarza się w masach formierskich wiązanych bentonitem. Jednym z rodzajów glin formierskich, będących spoiwami osnowy (czyli formierskiego piasku kwarcowego 1K➗4K), są gliny montmorylonitowe, a więc bentonity. To właśnie te gliny mają szerokie zastosowanie w wykonaniu mas formierskich na drobne i średnie odlewy, szczególnie kiedy mowa o odlewniach zmechanizowanych i zautomatyzowanych.

Bentonity cieszą się popularnością ze względu na swoje właściwości, pozwalające na ich szerokie zastosowanie. Do cech bentonitów należą między innymi:

  • temperatura topnienia 1580 ํC,
  • duża zdolność wchłaniania wody i pęcznienia,
  • wysokie zdolności wiążące - zasadniczo największe spośród wszystkich rodzajów glin.

Dzięki temu masy bentonitowe są:

  • ekonomiczne: ich koszt jest stosunkowo niski,
  • wydajne i łatwe w regeneracji: jedynie 10-15% masy materiałów formierskich ulega degeneracji podczas użycia – pozostałe 85-90% można wykorzystywać ponownie po odpowiedniej obróbce,
  • jakościowe: dzięki nowoczesnym metodom formowania proces wykonania form z mas bentonitowych jest szybki, a odlewy wysokiej jakości. Mają one też małą wrażliwość na zmianę parametrów w procesie produkcyjnym,
  • stosunkowo ekologiczne, ale o tym opowiemy poniżej

Czy masy bentonitowe są ekologiczne?

Można spotkać się z poglądem jakoby masy bentonitowe nie były ekologiczne. Jest to jednak pogląd niezupełnie zgodny z rzeczywistością. Dlaczego?

Do stworzenia mas formierskich, poza osnową (piaskiem kwarcowym) i substancją wiążącą (czyli np. bentonitami), wykorzystuje się dodatki specjalne. Przez długi czas powszechnie stosowanym dodatkiem był pył węglowy, z którego pod wpływem temperatury wydziela się węgiel pirolityczny. Ten z kolei tworzy na ziarnach osnowy warstwę niezwilżalną przez ciekły metal. Pozwala to uzyskać mniejsza chropowatość powierzchni oraz zapobiec przypaleniu masy. W tym procesie dochodzi jednak do emisji substancji szkodliwych. Te z kolei pochodzą z rozkładu pyłu węglowego, a ich skład zależy od temperatury stopu odlewniczego. 

Dowiedziono jednak, że gdyby całkowicie wyeliminować dodatek pyłu węglowego z mas z bentonitem, stałyby się one najbardziej ekologicznymi w branży odlewniczej. W końcu świetnie nadają się do odświeżania i wykorzystywania w kolejnych obiegach. Co więcej, dzięki ich wydajności zostaje wyeliminowana potrzeba stosowania zbiorników magazynujących masę. Co więcej, zużyta masa formierska z bentonitem jest łatwa do zagospodarowania poza odlewnictwem.

Z tego powodu obecnie zamiast pyłu węglowego stosowane są często zamienniki, jak masa bentonitowa zawierająca nośniki węgla.

Interesujący wydatek opracowały naukowczynie i naukowcy z Centrum Transferu Technologii AGH w Krakowie. Jak mówią:

Przedmiotem wynalazku jest masa formierska wiązana bentonitem z dodatkiem węglowym w postaci szungitu, przeznaczona do stosowania w przemyśle odlewniczym, do wytwarzania form i rdzeni, wykorzystywanych następnie do produkcji pełnojakościowych odlewów żeliwnych. Istotą innowacyjności otrzymanej masy jest spełnienie pożądanych przez odlewnie właściwości: otrzymanie pełnowartościowego odlewu, a przy tym cały proces technologiczny, w tym wysokotemperaturowy proces wykonywania odlewu jest przyjazny dla środowiska.

Wg. dr. hab. inż. Artura Bobrowskiego te odkrycie wpływa pozytywnie nie tylko na środowisko i bezpieczeństwo pracy, ale także na ciągłość produkcji odlewów, eliminację wad, ograniczenie nakładów energetycznych na obróbkę wykończeniową i minimalizację strat.

Wady mas bentonitowych

Wadę mas bentonitowych z pewnością stanowi fakt, że temperatura wlewana do wnęki formy ciekłego stopu odlewniczego prowadzi do dezaktywacji bentonitu. Zmniejsza to jej zdolność wiązania i zwiększa osypliwość masy. Bentonit ma stosunkowo niską odporność termiczną, co oznacza, że może ulec rozkładowi w wysokich temperaturach. W przypadku odlewania metali o wysokiej temperaturze, takich jak stal czy żeliwo, może to prowadzić do powstawania wad w odlewach.

W przypadku mas z pyłem węglowym dochodzi również do wspomnianego wcześniej uwalniania zanieczyszczeń, w postaci WWA (wielopierścieniowych wodorów aromatycznych), do atmosfery.

Co więcej, masy bentonitowe cechują się wysoką zawartością wilgoci. Bentonit jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że łatwo absorbuje wilgoć z powietrza. Wysoka zawartość wilgoci w masie bentonitowej może prowadzić do powstawania wad powierzchniowych na odlewach, takich jak pęcherze czy wytrącenia.

Warto też pamiętać, że masy bentonitowe mają niską wytrzymałość mechaniczną, co oznacza, że mogą ulec odkształceniom podczas procesu formowania odlewu.

Masy bentonitowe - podsumowanie

Masy bentonitowe nie bez powodu są jednymi z najczęściej stosowanych w odlewnictwie żeliwa mas formierskich. W końcu są wydajne i ekonomiczne, a wykonane z ich wykorzystaniem formy precyzyjne i solidne. Chociaż aspekt ekologiczny zdecydowanie pozostawiał przez długi czas wiele do życzenia, obecnie dąży się do całkowitej neutralizacji skutków ubocznych wykorzystywania tych mas formierskich.

Masz pytania? 
Nasza oferta wydaje Ci się ciekawa i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Zadzwoń lub jeśli wolisz napisz do nas w formularzu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego Newslettera, a raz w miesiącu otrzymasz od nas eksperckie treści, nowinki z branży odlewniczej i informacje o specjalnych ofertach.

Twoje dane są bezpieczne. Sprawdź jak przetwarzamy dane.

Zgoda 1 *
Zgoda 2 *
ENGIMETAL Sp. z o.o.
Odlewy z żeliwa szarego, żeliwa sferoidalnego, żeliwa stopowego, staliwa węglowego i stopowego, staliwa odpornego na korozję i ścieranie. Obróbka mechaniczna odlewów oraz metali z wykorzystaniem maszyn takich jak: tokarki, frezarki, wytaczarki, wiertarki i inne. Na życzenie klienta jesteśmy również w stanie pomalować odlewy natryskowo.
DANE KONTAKTOWE
NIP
682-17-97-221
REGON
521171681
KRS
0000956494
NUMER KONTA
02 1090 1665 0000 0001 4990 7276
ADRES
32-130 Koszyce, Książnice Małe
TELEFON
797 290 707
EMAIL
kontakt@odlewnictwo.pl
BIURO HANDLOWE
30-442 Kraków, ul. Zawiła 45
Prawa autorskie © 2022 Zakład odlewniczy Engimetal sp.z.o.o (dawniej Zakład odlewniczy Książnice Małe sp. z o.o.). Wszelkie prawa zastrzeżone. Odlewnia żeliwa Kraków | odlewnia staliwa Kraków

chevron-down